A cikk címében található kérdést emailben tette fel nekem egy érdeklődő fiatal. Sokan mások is gyakran keresnek meg hasonló kérdésekkel: legtöbbször persze bűvész világbajnokok manipulációs műsorát, vagy valami nagyszabású illúziót akarnak néhány nap alatt megtanulni, vagy egyszerűen csak a trükk titkát megtudni. Persze nem írtam meg neki, hogy a Hartman vonalak és némi földönkívüli segítséggel elsajátított zen-Buddhista meditációs technikák segítségével bárki meg tudja ezt csinálni: inkább csak annyit írtam, hogy hiába mondanám el neki, úgysem tudná megcsinálni. És hogyha érdekli a bűvészkedés kezdje inkább az alapoknál.
A bűvésztrükkök leleplezése állandó vitatéma bűvészkörökben. Időről időre felbukkan egy Álarcos mágus vagy egy-egy tv műsor kapcsán egy-egy leleplező youtube-huszár, ami újra előhozza ezt a témát. Ekkor felizzanak a Magic Café topikjai és minden bűvész meg van győződve róla, hogy itt a világvége. Aztán pár nap/hét alatt kifullad a téma és megy minden tovább a megszokott kerékvágásban. Én úgy gondolom, hogy a bűvészek túl sokat aggódnak ezen az egészen. Persze elég rossz érzés, ha olyan trükköt lepleznek le, ami a saját műsoromban is benne van - esetleg sok száz dollárt költöttem rá, sok tíz órát töltöttem az prezentáció csiszolásán stb. Mint minden bűvész, így én is ellenzem a bűvésztrükkök leleplezését. De minden elmúlik egyszer. Az index címlapján 2 napig volt egy leleplező videó, amin a chichago-i golyókat leplezte le valaki, sok tízezren kattintottak rá, mégsem gondolom, hogy bármi hatása lett volna.
Néhány évvel ezelőtt talán az lett volna ennek a cikknek a címe, hogy Hogyan repül David Copperfield? Hányszor leplezték már le Copperfieldet, Uri Gellert, Blaine-t, Angelt?! Nem hiszem, hogy emiatt bármelyiküknek kevesebb haknija lenne. Persze nem azt mondom, hogy nem okoz kárt a trükkök leleplezése, de ezeknek a hatása szerintem sokkal kisebb, mint azt a legtöbben gondolják. Biztos sok bűvész látta valamelyik álarcos mágus sorozatot. Ugyanakkor, ha egy bűvésznek le kéne írni a fejből azokat a trükköket, amiket lelepleztek a műsorban, valószínű, hogy a trükkök többségére nem emlékezne. Ha ez a bűvészekkel így van, vajon mire emlékezhetnek a laikusok? Ha ugyanezt kérnék egy nem bűvésztől szerintem ezt a választ kapnánk: "nem is tudom, trükköket lepleztek le".
Sok bűvész nem szereti Penn & Teller-t. Nekem ők az egyik kedvencem. Penn nyilatkozta valahol, hogy még az első Álarcos mágus sorozat idején egy olyan illúziót lepleztek le, ami az ő műsorukban is szerepelt. Másnap ugyanúgy bemutatták az illúziót, mint mindig, annak ellenére, hogy előző nap egy ország látta a trükk megoldását a tv-ben. A színházban ülő nézők között is nyilván voltak sokan, akik látták az adást. És tudjátok mi történt, mikor bemutatták a trükköt? Semmi. Ugyanaz volt a reakció, min bármelyik más este. Persze a duó maga is sok trükköt "leplez le" a műsorában - ezek legtöbbször olyan mutatványok, amiket kifejezetten arra terveztek, hogy majd leleplezzék a műsorban, de sok ismert trükköt lepleztek már le ők is. Vajon ártottak ezzel a szakmának? Nem hiszem.
Nekem meggyőződésem, hogy az emberek többségét valójában nem érdekli, hogy mi a titka egy-egy trükknek. Persze sokszor kérdezik, hogy hogyan csináltad ezt vagy azt. De valójában nem érdekli őket a válasz. Annak idején Rodolfóval kapcsolatban volt szállóige, hogy "hogy csinálja?". Amikor róla beszéltek, sokszor elhangzott ez a mondat: "hogyan csinálja?" vagy inkább kijelentésként: "hogyan csinálja!". Csakhogy ez a kérdés nem konkrét trükkre vonatkozik, nem lehet rá válaszolni. Mivel ez nem kérdés, hanem inkább elismerés.
Szerintem a srác aki az emailt írta nekem a Hogyan repül Criss Angel? témában, őt sem igazán a trükk megoldása érdekelte (vagy csak nem tudta hogyan működik a google). Ha ugyanis beírja a keresőbe kérdését, számos választ kaphatott volna a kérdésére. Persze a legtöbb válasz nagyobbnál nagyobb hülyeség, de hát végül is Angel anyagának nagy része színpadon nem nagyon mutatható be - talán ezért is volt sokaknak csalódás vegasi showja. Ugyanakkor, akit tényleg érdekel egy-egy trükk megoldása, az megint egy teljesen más kérdés. Szerintem egy bűvésznek feladata, hogy a szakmát népszerűsítse és a bűvészkedni vágyókat elirányítsa a megfelelő helyre, ha megkeresik. Ne felejtsük, hogy minden bűvész kezdőként indult. Mindenki úgy kezdte, hogy egyetlen trükköt sem ismert. A bűvészek etikai kódexe a trükkök tudatos, nyilvános leleplezésével szemben foglal állást és nem az oktatási célú trükkmagyarázatokat helyteleníti. De én tovább vinném a kérdést: A legtöbb trükk magyarázata elérhető, bárki számára megvásárolható. Miért lenne azzal probléma, ha valaki csak azért vesz meg egy bűvész dvd-t vagy könyvet, mert kíváncsi, hogy hogyan csinálnak egy trükköt? Miért ne tehetné meg, ha érdekli? Ha valóban szó szerint venné mindenki, hogy nem áruljuk el a trükkök titkait, akkor csak egyetlen bűvész lenne a világon...