Mi bűvészek hajlamosak vagyunk haragudni a nézőkre, ha azok megpróbálnak rájönni mutatványaink titkára. De gondolj csak bele: ki az az idióta, aki elkezd valamin csodálkozni, anélkül, hogy először átgondolná, hogy nincs-e valami logikus magyarázat arra amit látott?!
Minden néző végigpörgeti a fejében a lehetséges magyarázatokat (még azok is akik teljesen átadják magukat a produkciód élvezetének és nem tudatosan keresik a megoldást), ugyanis a csodálkozás csak az összes lehetséges logikus magyarázat kizárása után jöhet létre. Ezért nem haragudni kell rájuk, hanem megadni azt amit keresnek: a logikus megoldások cáfolatát.
Biztos előfordult már veled, hogy egy-egy előadás után a legmeglepőbb magyarázatokkal jöttek oda hozzád. Például: "egyértelmű, hogy a kabátujjadból húztad elő", vagy "ez egyszerű, az összes lap egyforma".
Erre te magadban mosolyogtál egy nagyot és rávágtad, hogy nem, nem is úgy van a trükk. És az, hogy elmondják ezt neked a ritkább eset, legtöbbször ezek a visszajelzések el sem jutnak hozzád. Elemezzük egy kicsit a szituációt. Mit gondolsz te: sikerült átverni a nézőt, hiszen nem jött rá a megoldásra. Mit gondol a néző: rájöttem a megoldásra.
Ha a néző azt hiszi, hogy rájött a megoldásra, az pontosan ugyanolyan, mintha valóban rájött volna a trükkre, még akkor is, ha éppen nem az általa gondolt metódust használtad.
Próbáld ki a következőt: legközelebb ha mutatsz valakinek egy trükköt, kérdezd meg, hogy szerinte hogyan csináltad. És ne szólj közbe, hallgasd végig a választ. (Gyerekműsorok esetén még kérdésre sincs szükség: ott valós időben, már a trükk bemutatása közben fogod ezt a visszajelzést megkapni.) Érdekes, sokszor nagyon vad dolgokat fogsz hallani, amik számodra egyértelműen hülyeségek, hiszen legtöbbször sokkal bonyolultabbak, mint a valós megoldás. Ezeken persze jókat lehet röhögni, de sokszor érdemes végiggondolni, hogy vajon tényleg nem csinálhattad volna-e úgy? Ne hessegesd el ezeket: ha végiggondolod a visszajelzéseket, akár olyan új ötleteket hallhatsz tőlük, amik akár új metódusok kitalálásához is vezethetnek. Illetve az általuk említett metódus megcáfolását beépítheted a mutatvány következő előadásába. Máskor szinte telibe fogják találni a használt metódust. Ebben az esetben pedig vagy hanyagolni kell a mutatványt, vagy tovább dolgozni a valós metódus látszólagos megcáfolásán. Csak néhány példa:
- Ha egy kártyatrükk előtt nem mutattad meg, hogy minden lap különböző.
- Ha egy érmerutin előtt nem tűrted fel a kabátujjad.
- Ha egy mentál mutatványhoz nem véletlenszerűen választottál nézőt.
- Ha nem írattad alá a választott lapot.
Akkor nemcsak elvettél a trükk hatásából, de a nézők egy része számára meghagytál egy lehetséges magyarázatot, ami ráadásul legtöbbjüknek elsőre eszébe jut. Hiszen hiába más a megoldás, ha a néző azt hiszi rájött, az pontosan ugyanaz, mintha rájött volna a trükkre. Ha nem cáfolod meg az elméletét, akkor a nézőnek honnan kellene tudnia, hogy te nem úgy csináltad!?
Mi tehát a teendő? Válassz ki egy mutatványt és mutasd be minél több embernek (lehetőleg ne bűvészeknek, ők valószínű úgyis ismerik, vagy ha nem, a valós megoldásra jönnek rá: az ő visszajelzésük irreleváns). A trükk végén kérdezd meg, hogy szerintük hogyan csináltad. Aztán amint tudsz ülj le és próbálj meg visszaemlékezni korábbi visszajelzésekre a trükkel kapcsolatban. Írd össze a válaszokat. Sőt: próbálj meg te is ötletelni: írd le a legvadabb ötleteket, hogy hogyan lehetne megcsinálni a trükköt más metódussal. Aztán összesítsd a dologot: a teljes hülyeségeket: pl. szuggeszció, tömeghipnózis, odavetített hologram stb. elvetheted, de minden mást tételesen meg kell cáfolnod a trükk során. Beleértve persze a valós metódust is (ezt érdemes időben minél előbb megtenni). Darwin törvényei szerint még azelőtt kell megcáfolni a lehetséges megoldásokat, mielőtt a nézőben felmerülnek. Ha pedig akarsz egyet csavarni a dolgon használd a Tamariz-féle final false solutiont: a leggyakrabban felmerült kamu magoldást ne cáfold meg, sőt, még sugalld is a nézőknek, hogy így csinálod a trükköt. Aztán a vége előtt látványosan cáfold meg ezt is.
Elsőre talán túl sok macerának tűnik ez. Pálne, hogy a repertoárodban szereplő MINDEN trükkel végigcsináld. De hidd el, megéri. Mutatványaid hatásának megtervezésével új szintre emelheted már begyakorolt, meglévő trükkjeidet.
Nagyon ajánlott olvasmány a témában: Darwin Ortiz: Desingning Miracles, Juan Tamariz: The Magic Way.