Run Morro bűvész csütörtöki Ferrari-eltüntetés "egyik lehetséges" metódusának elárulása kapcsán ismét előtérbe került a bűvésztrükkök nyilvános leleplezésének kérdése.
A vélemények nagyjából egybevágnak: Bűvészblog Facebook csoportjában egybehangzóan elítélik ezt a magatartást.
Ennek okait és a leleplezés és leleplezés közti különbséget szeretném bemutatni.
A történtek ismertetésével kapcsolatban idézném az idevágó cikket.
Érvek
Sok különböző felfogás él a bűvészetnek a "szakma----művészet" skálán történő elhelyezkedéséről. Egyetlen dologban azonban minden felfogás egyetért: a bűvészet első és legfontosabb eszköze: a meglepetés, és a meglepetés keltésének a bűvészet szempontjából egyetlen releváns módja a titok fenntartása. A titok teszi a bűvészetet bűvészetté, ez az ami megkülönbözteti az összes többi előadói műfajtól.
Ezért pontosan ez az egyik legfőbb érv a titok fenntartása mellett. Egészen biztos, hogy minden kezdő és gyakorló bűvész élete során többször is találkozik az "ezt ismerem" jelenséggel. Elővesszük a kártyát és 10 nézőből 2 szájából rögtön elhangzik a mondat, amitől legtöbbünk agyérgörcsöt kap, de minimum improvizál egy kiadós tiket a szeme sarkában, vagy a szája szélén. Pedig. Pedig pontosan tudjuk, hogy ha horgolt golyókkal, kötéllel, érmével, intarziás széklábbal, passzírozott teveszarral, vagy ízeltlábúak szájszervével bűvészkednénk, az ezt ismerem arány a legújabb mérések szerint 4 tizedes pontossággal ugyanez lenne.
Ennek az a tudományos magyarázata, hogy az emberi emlékezet ún. konstruktív módon működik. Azaz nem emlékszünk mindenre részletekbe menően, hanem megjegyzünk néhány jellemző részletet, úgy általában a lényeges dolgokat és az összes többi körülményt (akármilyen meglepő) asszociációs és valószínűségi alapon kitaláljuk, megkonstruáljuk.
Még egy ilyen sok alapvetően különböző lehetőséget, mutatványt rejtő eszköz esetén, mint egy csomag kártya is azt mondja a néző, hogy ismerem. Persze, hogy ezt mondja, hiszen a trükk úgy kezdődik, hogy elővesszük a csomagot, megkeverjük... Ezt a néző már látta, így hamar kitalálja, hogy kártyával azt lehet csinálni, amit ő már látott, mást nem lehet, mert el sem tudja képzelni, hogy van más. (Az persze más kérdés, hogy már csak statisztikai alapon szinte biztosan nem látta a mutatványt.)
Namost, mi történik akkor, amikor egy olyan karakteres trükknek, mint egy autó eltüntetése a néző megtudja a titkát? Mi az autó eltüntetés lényege? Egy nagyméretű, drága valamit egy pillanatra eltakarunk, majd az eltűnik. Aztán jön a leleplező és elmondja, hogy hátul kitolják. Legyen az repülőgép, hajó, motorbicikli, vagy elefánt bűvész legyen a talpán, aki ezek után elhiteti egy Fókusz nézővel, hogy nem hátul tolták ki.
A második érv tehát a leleplezés ellen, hogy egy olyan általános módszert magyaráz el, amellyel sok más trükköt is meg lehet(ne) valósítani. A nézőnek pedig pontosan elég, hogy egy hatásnak ismeri a megfejtését, a vizuálisan hasonló hatások megoldását pusztán az emberi gondolkodás sajátosságai miatt azonosnak véli.
A harmadik ellenérv az öncélúság. Mások (ráadásul egy tizenéves fiatal srác) farvizén, az illető kárára próbál híres lenni és előnyre szert tenni.
Negyedik az etikátlan kollegiális magatartás. Ne legyenek kétségeink, egy ilyen trükk előkészületei és költségei százezres, vagy akár milliós tételek is lehetnek, nem beszélve a ráfordított időről. Ha valaki trükköket akar leleplezni, akkor vegye a fáradságot és találjon ki olyan trükköket, amelyekkel nem károsít meg másokat. Pontosan úgy, ahogy Pen&Teller teszi.
Az utolsó inkább egy felismerés: észrevettétek, hogy a legtöbb tutoriál készítő youtube huszár képtelen bemutatni a mutatványt? Megkockáztatom, szerintem leggyakrabban a tehetségtelen emberek lepleznek le. Valószínűleg azért, hogy bemutassák azt, hogy ők többet tudnak, jobbak másoknál és ennek ez az egyetlen módja, ha szórakoztató előadással már nem tudnak kitűnni.
Leleplezés, leleplezés, tanítás
A különbség csupán a motiváció.
Bűvészmutatványok leleplezése
A fenti érvek alapján ostoba, teljesen káros magatartás, ha valaki mások mutatványait leleplezi. Fontos megérteni, hogy egy kreátor, bűvész azért talál ki, vagy vásárol új mutatványt, hogy az neki legyen meg és meglepetést tudjon okozni másoknak azzal, hogy lehetőleg egyedüliként mutatja be. Ha úgy tetszik, ne találkozzon az "ezt ismerem" effekttel, sem a "tudom hogy van"-nal. Amint valaki leleplezi a trükköt, akkor is, ha fizet érte, kárt okoz másnak.
Kuruzslók, csalók leleplezése
Kuruzslók leleplezésében Houdini volt az első élen járó. Az ő tette részint bosszú, részint felvilágosító szándékú volt azzal a céllal, hogy a halottlátók, médiumok és "gyógyítók" ne tudják hamis reményekért cserébe óriási összegekkel megkárosítani ügyfeleiket. A leleplezés egy valótlan, a fizikai törvényeknek ellentmondó, olykor földöntúli képesség felfedésére irányult és gyakran tartalmazta a részletes magyarázatot is. Újabban a csalók lebuktatása során nem árulják el részletekbe menően a csalás módszerét. Ennek az oka pontosan az, hogy ne szenvedjenek kárt azok a kollégák, akik a szórakoztatás céljából mutatják be ezeket a hatásokat. Ezért nem állt ki senki a kamerák elé, hogy részletekbe menően leleplezze Ildikót, a látót, elég volt a trükk megismétlése is.
Egy dolgot semmiképpen sem szabad elfelejteni. A csalók lebuktatása egy dolog miatt biztosan nagyon fontos: a beteg, gyógyíthatatlan emberek, vagy családtagjaik bármit, szó szerint bármit megadnának a saját, vagy rokonuk túléléséért. Nagyon sok kuruzsló pofátlanul eljátssza a mindentudó gyógyító szerepét és jó pénzért néhány vizuális trükkel megspékelt szeánsszal gyakran meggyőzik ügyfeleiket (mert ugye páciensnek nem mondhatók), hogy nyugodtan hagyják el gyógyszereiket és járjanak hozzájuk asztráltest masszázsra, aurahekkelésre, vagy ki tudja, mire, fogyasszanak turmixolt lucernát, halszemet és egyéb haszontalan, vagy egyenesen egészségre káros dolgokat. Amellett, hogy én emberölési kísérlet miatt börtönnel büntetném ezt, az ilyen jellegű tévés lebuktatások, esetleg szkeptikus konferenciák azok, amelyek eljutnak a hiszékeny átlagemberekhez is és talán felnyitják azok szemét.
Bűvésztrükkök tanítása
A trükktanítás célja az, hogy megosszuk másokkal azt a képességet, hogy a bűvészet néhány eszközével képesek legyenek pár percig szórakoztatni, elkápráztatni ismerőseiket, kis közönségüket. Önzetlen, segítő szándékú dolog, mely azt is magában hordozza, hogy olyan trükk titkát áruljuk el, amelyet a néző önmagától képes lesz bemutatni és nem kell hozzá drága kellékeket, eszközöket vásárolnia.
Az élet úgy hozta, hogy kialakultak azok a bűvésztrükkök, amelyeket szokás elmagyarázni, tévében, bűvészkönyvekben, vagy személyesen. Ha jobban belegondolunk ezek a trükkök bűvészkönyvről bűvészkönyvre nem nagyon változnak. Egyrészt azért, mert kevesebb gyakorlás is elég a megvalósításukhoz, másrészt pedig azért, mert ezek a trükkök nem tartalmaznak olyan metódust, amely általános érvényű lehetne a bűvésztrükkök nagy csoportjára, vagy ismeretük segítségével következtetni lehetne más trükkök megoldására.
Dióhéj
Végül csak azt tudom idézni, amit a Fb csoportban is írtam:
Én nem ismerem Jonathant és nem rajongok az illúziókért. Viszont elismerésre méltónak tartom azt, hogy ennyire fiatalon sok energiát belefektetve megszervezett egy ilyen nagy volumenű bemutatót, amivel nemcsak magát, de a bűvészetet is népszerűsíti.
Erre jön egy srác, aki aki a saját honlapjára nem költ (érdemes megnézni, sokat elmond) és egy tizenéves srác kárára akar híres lenni... mégpedig az egyik legaljasabb módon: leleplezi a mutatványát.
Következmény
Run Morro, azaz Rácz Szabolcs Facebook csoportos Bűvészblog tagsága a csoport tagjainak egybehangzó véleménye alapján megszűnt.