Már sokan kérdeztétek tőlem, hogy milyen bűvészkedni egy igazi luxushajón, milyen munkaidő van, milyen az ellátás és hogy alapvetően, mire is kell számítani. A nagy érdeklődésre való tekintettel úgy gondoltam itt az ideje írnom egy kis cikket, aki esetleg a jövőben ilyen munkát vállalna el, jobban el tudja képzelni a rá váró kalandokat. A cikk speciálisan csak erről a hajóról szól, de kedves hajós barátaim elmondása alapján olyan nagy eltérések nincsenek más vonalakon sem.
Elsősorban szeretném tisztázni, hogy nem 6-7-8 hónapos hajós munkákról van szó, szerintem ilyet nem szabad – vagy maximum csak egyszer, „világlátás” céljából – ellvállani, hanem rövidebb szerződésekről: 1 maximum 2 hónap, mondanom sem kell, hogy minél rövidebb, annál jobb.
A felszállás előtt kötelező hajósorvoshoz menni, ennek ára változó, attól függően, hogy hova utazunk. Repülőjegy, hotel költsége megállapodás szerint.
Hajóra érkezéskor első körben nagyon fontos, hogy milyen az ember kabinja, hiszen nem mindegy, hol töltjük el akár csak azt a pár hetet. Mindenkinek önálló szobája van, fürdőszobával, hűtőszekrénnyel és egy szimpla ággyal felszerelve. Legutóbb szerencsére „passanger cabin”-t kaptam, így még sokkal komfortosabb volt a látogatás. A kabinokat hetente egyszer takarítják.
Ételről, italról nem kell gondoskodni, teljes ellátás van – éttermi színvonalon -, 0-24-es meleg-hideg étellel, saláta és gyümölcsbárral, vitaminokkal és egyéb ételkiegészítőkkel. Van külön közösségi szoba, ahol lehet internetezni, ráadásul az utóbbi évben jelentősen gyorsabb lett a kapcsolat, így nyugodtan lehet videóbeszélgetni a családdal és a barátokkal.
Érdemes kihasználni a hajó adta lehetőségeket: konditerem korlátlan használata, élményfürdő, olvasószoba valamint rengeteg idő akad gyakorlásra ötletek kidolgozására és persze új emberek megismerésére. Egy idő után az ember persze ellustul és egyre inkább úrrá lesz rajta a hajóskóma: egyre később fekszik le és annál később kezdi el a napot. Ezen könnyen lehet segíteni: egy éles váltással, altatóval vagy egy jól megszervezett napi rutin betartásával. Azt sem érdemes elfelejteni, hogy akármilyen nagy is a hajó és akármennyire is high-tech felszereltsége van, a hullámzást akkor is lehet érezni egy szelesebb, viharosabb napon. Ez az állandó mozgás nagyon megviseli az idegrendszert, így fontos, hogy amikor csak tehetjük, szálljunk le és sétáljunk egyet a legközelebbi parkban, persze elég kimenni a fedélzetre is, ha csak egy kis friss tengeri levegőt akarunk szippantani.
A munkaidő a következőképpen alakul: 2 óra bűvészkedés délután, nyilván nem mérik stopperral, a lényeg, hogy amennyire csak lehetséges, szórakoztassuk az erre méltó utasokat a hajó különböző pontjain – pub, cafeteria, lounge, bar. Itt azért hangsúlyozom ki ezt, mert az asztali bűvészkedésnél különösen érdemes megválogatni, kinek mutatjuk be műsorunkat, kire „pazaroljuk el” időnket. (erről bővebben majd egy másik cikkben.) A továbbiakban még kétszer 30 percet kell bűvészkedni a két show előtt a színházteremben. Ez valójában csak 20- 25 perc és egy elképesztően komplikált folyamat: több mint száz asztalhoz hordják folyamatosan a rendeléseket, nekem pedig úgy kell kiválasztanom az asztalaimat, hogy azok ideálisak legyenek és ne akkor kapják az italokat vagy akkor fizessenek, amikor a műsor közepén vagyok. Ezenkívül, ha elcsúszok az idővel, akkor lemennek a fények és kezdődik a show. Ennek ellenére itt meglepően jó műsorok szoktak összejönni és el lehet csípni pár adományozó asztalt is. Habár nem amerikai kultúra az uralkodó, azért rá lehet játszani a borravalós bűvészkedésre. Volt egy időszak, amikor csak a borravalóra mentem, később azonban rájöttem, hogy ez a stílus „megöli” a műsoromat és veszít a művészi értékéből, így inkább kevesebb tips-et kapok, de nem érzem azt, hogy vásárra viszem a bőröm. Persze nem vetem meg a ropogós papírpénzt sem J Visszaemlékezve az számított jó napnak, ha megvolt az 40 -50 euro és hetente egyszer 100 euro fölé mentem.
Érdemes jó barátságot tartani az énekes-táncos csapattal, hiszen vannak play-night-ok, filmezős esték, szülinapi bulik, ahol mindenki egy kicsit jobban el tud lazulni és jól tudja magát érezni. Ne felejtsük el, hogy nincsen day-off, így fontos valami olyan programot találni, ami teljesen kikapcsol minket, legyen az zenehallgatás, vagy meditáció. Még egy pozitívum, hogy kedvezményesen tudunk vásárolni a hajón, ami alapból „adómentes”, így nevetségesen jó árakon juthatunk ruhákhoz, parfümhöz, dohányáruhoz és egyéb termékekhez.
Összességében azt gondolom, hogy ez egy munkahely, de egy nagyon jó fajta, ahol félmunkaidőben csinálhatjuk azt, amit szeretünk. Szerencsések lehetünk, hogy van igény ránk ilyen helyeken is, nem beszélve arról, hogy folyamatosan élő közönség előtt tesztelhetjük műsorainkat és folyamatos feedback alapján fejleszthetjük és tökéletesíthetjük magunkat. Ha kérdésed van nyugodtan írj a kolos@kolosmagic.com címre.