Ha szeretnél a legnagyobb bűvésztorrent oldalra ingyenes meghívot kapni és hozzáférni több tízezer bűvész oktatófilmhez ingyen, akkor kattints a továbbra.
Van egy rossz hírem. Nincs meghívóm az oldalra, fent sem vagyok rajta. A bűvésztorrent oldalakra jellemzően elég nehéz meghívót szerezni, jellemzően pénzért vagy más torrentoldal meghívóért cserébe juthatsz csak be. Ezeken az oldalakon általában csak a VIP tagok küldhetnek meghívókat és ha be is kerülsz percek alatt kitesznek, ha nincs eleve elég kurrens seedelni való anyagod. Csak fel akartam kelteni az érdeklődésed, és kívánvcsi voltam, hogy ide kattintasz-e. És akkor térjünk is rá a cikk témájára: néhány gondolat a torrentezésről.
Mindenki csinálja. A magyar bűvésznek jellemzően nincs pénze, vagy sajnálja ezekre a dolgokra, de meg merem kockáztatni, hogy nincs olyan azok között, akik most ezt a cikket olvassák akinek ne lenne a gépén valami berippelt bűvész dvd, vagy legalábbis a polcon néhány másolt dvd. Nem akarok álszent lenni, én sem vagyok kivétel. Aki nem csinálja, az csak azért nem mert nem tudja hogyan kell és ezért kénytelen dvd-t másolni. De végülis így volt ez korábban is. Csak a 80-as, 90-es években még nem merevlemezeken és korongokon, hanem fénymásolatokon és vhs kazettákon terjedtek az anyagok.
Mi a baj a torrentezéssel? A nagy hollywood-i filmestúdiók kalsszikus érve, hogy a torrentezéssel szegény világosító és a filmeken dolgozó egyszerű emberek zsebéből veszed ki a pénzt. Ilyen demagóg szintre azért nem akarok most lemenni, de pár szót azért szeretnék ejteni a bűvész piac sajátosságairól.
A bűvészkellék és film piac világméretekben is nagyon-nagyon kicsi. 1000-1500 eladott darab már nagyon jónak számít valamiből. Itt tényleg fokozottan megérzi a kiadó és az előadó azt, hogyha kevesebben veszik az adott terméket. Egy dvd ma átlagosan 25-35 dollárba kerül. Ebből kb. 10-15 dollár az értékesítő bűvészbolt árrése, 15 dollár a nagyker ár. A nagyker árnak pedig nagyon jó, hogyha a fele eljut a kreátorhoz. Vagyis jelen példában 7,5 dollár. Ebből kell legyártani fizikailag a lemezt és odaszállítani a nagykerbe, valamint ebből kell kihozni a video leforgatását, a vágást és akkor még nem is beszéltünk a trükk kitalálására fordított időről. Ha elfogy 1000 dvd, a kreátor jó esetben keres 3000 dollárt (5-600 000 Ft-ot), ennél valószínű, hogy az illető három-négy hakni alkalmával többet keres. Persze lehet szemináriumozni és ott árulni és abból nyilván több marad, illetve közvetlenül, saját weboldalon értékesíteni, de azért sztárgázsikról itt nem nagyon beszélhetünk.
Persze valójában annak többszöröse nézi majd meg az adott dvd-t, mint aki megvette. Csak más az, ha egy mozifilmet megnéznek 40 millióan és letöltik 4 millióan, mint itt ahol elfogy 1000 db- és letöltik 15 000-en. Hogy mi ennek a következménye? A bűvész piacon térdig lehet járni a szemétben: minőségi korlát nélkül megjelenik minden. Mindenki ontja az anyagokat, mert tudja, hogy egy dvd-vel csak keveset lehet keresni és azt is főleg az első hetekben, amikor még nem kerül fel sehova. Néhány napos munkával összerakott trükkök és dvd-k jelennek meg naponta tucatjával a piacon. Vannak, akik hetente jelentetnek meg újabb trükköket, sokszor ősrégi trükköket kiadva sajátként. Mások teljesen feleslegesen gimmickekkel és mágnesekkel pakolják tele a trükkhöz szükséges kellékeket, csak hogy muszáj legyen a gimmick miatt megvenni a fizikai terméket. Az újonan megjelenő kínálat 90-95%-a tökéletesen használhatatlan, és néhány héten belül már 40-50%-os kedvezményekkel próbálnak tőlük szabadunli a bűvészboltok. Korábban az volt az általános, hogy egy-egy lemezen 6-8 jó trükköt adott ki valaki és évente megjelent összesen 30-40 új videó. Ma több ezer dvd jelenik meg évente és általában egyetlen trükk van egy dvd-n, rengeteg "variációjával", és 1-1 használhatatlan bonusz effektel. Mindeközben nagyon sok kitűnő kreátor elhallgatott és már nem, vagy csak alig-alig adnak ki anyagokat. Persze mindezt nem kizárólag a torrentezés és a másolás okozza, de szerintem nagyrészben hozzájárul.
Természetesen torrentezés és torrentezés között is van különbség, legalábbis szerintem. Nézzünk néhány példát:
- Juan Tamariz: The Magic Way című könyvét 1988-ban adták ki és azóta sem nyomták újra. Pedig ez az egyik legfontosabb könyv, amit valaha a bűvészetről írtak. Jelenleg sehol nem lehet kapni (néha feltűnik akciókon és akkor jellemzően 5-700 dollárért kel el darabja). A könyv kibővített kiadása 1-2 éven belül várható, de ha addig el akarom olvasni, egyetlen esélyem, hogy letöltöm. Szégyellnem kéne ezt? Nem hiszem.
- Meg akarom nézni az 1988-as FISM zárógáláját. Legálisan sehol nem juthatok hozzá, mivel nem árulják és nem is árulták soha. Különböző tévétársasáok adták le, valaki vhs-re vette és én meg letöltöm. Rosszul alszom emiatt? Biztosan nem.
- Megvan VHS-en Gary Kurtz két megjelent szemináriuma, természetesen eredetiben. Viszont már nincs vhs lejátszóm. Átmásoltathatnám, de én inkább rákeresek és letöltöm. Meg kéne vennem inkább mégegyszer dvd-n? Minek? Már egyszer fizettem érte.
- Megjelenik John Carney legújabb dvd-je. Kimásolom a címét, rákeresek és már ott is figyel a letöltési sorban. Ez helytelen dolog? Igen, az.
- Szeretném megszerezni Levent golyó manipulációs dvd-jét. Sokba kerül, ezért, inkább fizetek torrentmeghívójért vagy webes letöltésért, esetleg megveszem másoltan. Ez csúnya dolog? Igen. Ha már fizetek érte, akkor abból már tényleg inkább az kapjon pénzt, aki kitalálta.
Természetesen nincsenek illúzióim, nem hinném hogy ez a cikk bármin is változtatna, de azért leírom a zárógondolatot: Tiszteld meg azzal kedvenc bűvész kreátorodat, hogy megveszed a szellemi termékét (és ha lehet a saját weboldalán keresztül tedd ezt meg, mert akkor a pénz közvetlenül hozzá jut el.) Ha másért nem, hát azért, hogy legyen kedve a következő ötletét is megosztani a bűvészvilággal és veled.
Naív dolog, tudom. Lehet rajta mosolyogni. Hosszú cikk volt, úgyhogy nézze meg mindenki, hogyan állnak a letöltései. Hátha lejött valami a cikk olvasása közben.
Az utolsó 100 komment: