Október 10-én megrendezésre került a Spinoza kávéház, színház, cukrászda, (tán még pub, kocsma, autószerelő műhely stb.) színpadán a Veled is megtörténhet című mentalista est, melynek írója, főszereplője, rendezője, és legfőbb jogdíjasa Breiner Tamás.
Az életben állandóan kisérő szerencsém ezúttal sem hagyott el, baráti viszonyunkra tekintettel fel lettem kérve magnetofon kezelésre, melynek két nagy előnye volt. Egyrészt jó helyen ültem, a felső karzaton, másrészt nem kellett belépőjegyet fizetnem. 1800-at spóroltam, s még jól is éreztem magam. Mellesleg a jegyár abszolút arányban áll a műsorral, s érdemes rá ennyit kifizetni.
Na vágjunk bele a tételes elemzésbe. A színházterem kicsi, ám annál hangulatosabb. Jól illik a mentalista show hangulatához, a nézőtéren azonban csak annyian férnek el, mint amennyien egy REAC-Vasas mérkőzésen vannak, s azok is elég szűkösen. Meg kell említenem, hogy mégis inkább kellemes "zsúfolt" teltházat nézni, mint egy "üresen kongó nagy hodályt".
Introzene után Tamás megjelenik, rajta a Kiválasztott formaruhája, mely a Dél-Pesti Temetkezési Vállalat egyenruhája is egyben, fekete öltöny, fekete inggel. A színpadon fából készült pácolt asztal, rajta üveggömb képeslapokkal, meg egy letakart állvány. A színpadkép kellően harmonikus, Tamással kiegészülve enyhén misztikus is.
Kezdésnek mindjárt Mona Lisa és a szállodakulcs. Az "Uri show" Tamás részéről legsikeresebb darabja, nyitómutatványként is megállja a helyét. Könnyed mese az elején az ellopott festményről, folyamatos beszéd, érthető fogalmazás. Hármas jóslat a Hotel nevére, helyére, a szobaszámra vonatkozólag, mely egy szobakulcson manifesztálódik (külön öröm, hogy nem egy borítékban, papírra felírva) valamint egy hiányzó puzzle is a helyére téve, s máris kész a nyitószám.
Következett a "Hazugságvizsgálat" egy tarisznyával, meg öt golyóval, melyből egy volt fekete a többi fehér. Tamás itt kicsit zavaros instrukciókkal látta el a nézőket, hogy kinek kell hazudni, meg igazat mondani, de mindenkinél volt egy golyó, s az is kiderült néhány kérdés után, kinél van a fekete. Egy-két "derreni" poén, máris vidámságba fordult a kisérlet. Szembetűnő, hogy Tamás az előadói stílusa miatt szereti a magázódást, s maga sem tudja eldönteni, mikor mit alkalmazzon, néha magáz, néha tegez, valószínűleg a sok ismerős jelenléte egy kicsit zavaró volt.
Rajzduplikálás, kombinálva subtleties-vel, melynek során a nézők telepatikusan olvashattak mentalistánk gondolataiban, lerajzolván több kevesebb sikerrel az általa elképzelt ábrákat. Egy hölgy azután rajzolhatott szabadon a színpadon, s -láss csodát-, Tamás ugyanezt lerajzolta. Ováció!
A negyedik mutatványnak nehéz címet adni, sokáig gondolkodtam egy rövid frappáns neven végül úgy döntöttem, hogy a "mentalistaháttalállvataláljakihogyanézőmelyikzsebéberakjaazáltalaválasztotttárgyakat" lesz a legjobb, mert ez takarja leginkább a látványt. Az asztalra került négy, a nézők által átadott személyes tárgy, egy óra (PANERAI!!!), egy bankkártya (NEM PANERAI!!!), egy gyűrű, s egy mobiltelefon (KÁRTYAFÜGGETLEN!!!). Tamás kihívott egy úrat, aki a tolvaj szerepét játszotta, bár ránézésre nekem inkább baltás gyilkosnak tűnt (elnézést tőle, valószínűleg egy tisztességes finom úriembert láthattunk személyében), s miután a látnok-mentalistánk a nézőtéren állva hátatfordítva a színpadnak instruálta őt tárgyak elvételére, s különböző zsebekbe történő eltételre, Úriemberünk mindent elpakolt. Tamás visszatért, s tökéletes biztonsággal feltárta, hogy melyik zsebekben, melyik tárgy lelhető fel. Az órát (PANERAI!!!) nem akaródzott visszaadni. Utána még jött egy hasonló effekt, borítékos jóslattal, én azt legközelebb kihagynám, mert szerintem már sokat nem emelt a hatáson.
Orosz rulett! Larry Becker klasszikusához hasonlatos variációt láthattunk átdolgozott formában. A hatás döbbenetes volt, a feszültség végig jelen volt, a nézők némán ültek, s érezhető volt a komoly aggódás valahányszor elsütésre került a homlokhoz szorított fegyver. Négy fegyver egy forgó állványon, néző által megforgatva, szabadon beszámozva, s a fegyverek szabad kijelölese után, egyenként elsütve. A nézők által ki nem választott fegyver volt végül megtöltve, s a produkció méltán kapott igen hosszú vastapsot.
Levezetésként a telefonkönyves trükk. Hét plusz egy néző a színpadon (heringeffektus a kis tér miatt), egy tetszőlegesen kiválasztott telefonszám, a nézők által véletlenszerűen megragadott borítékokban található számjegyek természetesen egyeztek a telefonszámmal. Taps, elköszönés, dedikálás, bevétel besöprése, ezeket a részeket már nem értékelném. Külön tanulságként megemlítendő, hogy Rakonczai Máté, Dannyi Blue és Tóth Laca jött el megnézni az estet. A többi mentalista és bűvész sehol. Hogyan várhatjuk el a laikus nézőktől, hogy megnézzék műsorainkat, ha még szakmabeliek sem vagyun rá kiváncsiak? Aki tudja a választ kommentben jelezze!
Összegezve, mindenképpen érdemes megnézni a showt, legközelebb november 14-én lesz rá lehetőség a Spinoza vendéglátó és szórakoztatóipari objektumban, s akinek nincs rá ezernyolcszáz forintja, ajánlja fel szolgálatait a technikai részlegben.