Sokak számára gondot jelent, milyen módon tudnának a leghatékonyabban bűvészkedni tanulni, illetve miként tudják fejleszteni tudásukat. Sorba vesszük a lehetséges módozatokat, azok előnyeivel, s természetesen hátrányaival.
1. DVD SEGÍTSÉGÉVEL ÖNÁLLÓAN
Manapság számolatlanul adják ki az oktató dvd-ket (régebben VHS kazettákat), melyek szinte a bűvészetnek lettek kitalálva. Rögtön látjuk vizuálisan az effektet, a részletes magyarázat során aprólékosan megfigyelhetünk mindent. Néhány igényesebb kiadványon elméleti kérdéseket is boncolgatnak (pl. Richard Osterlind lecture-ök), melyek alaposabb szakmai pluszt adnak, de kétségtelen, hogy az adott ország viszonyait tükrözik, s nem feltétlenül húzhatók rá a magyar gyakorlatra. Hátránya ennek a tanulási módszernek, hogy magas szintű angol nyelvtudást igényel, az elméleti részeknél, pedig már-már az anyanyelvi szintű tudás szükséges. A másik probléma, hogy a másolások révén egy-egy "sztár" dvd jóformán mindenkinek a birtokában van, így egy jobb mutatvány vagy ötlet hamar mindenki fegyvertárába kerülvén a szűk piacunk gyors telítettségét idézi elő. Nem szerencsés, ha sok előadó csinálja ugyanazt, ráadásul egymásnak sem nagyon tudnak a bűvészek érdekességeket mutatni. Alapképzettséggel rendelkezőknek ajánlom főleg sleight of hand mutatványok elsajátítására.
2. KÖNYV ALAPJÁN
A tanulás kicsit nehézkesebb módja, de mindenképpen van varázsa, hisz már a könyvektől roskadozó könyvespolc árasztja magából a tudást. Az angol nyelv ismerete itt is elengedhetetlen, s a vizuális részek megtanulása sokszor nehézségekbe ütközik, mert az aprólékos leírást nem könnyű követni, különösen idegen nyelven. Előnye, hogy kevesen választják ezt a módot, így a bennük szereplő mutatványok sem köszönnek oly sokszor vissza más előadóktól. Az elméleti fejtegetések itt talán jobban értelmezhetőek, s mélyebb tartalmúak. Azoknak ajánlom, akik már legalább középhaladó szintet megütik a szakmai felkészültségben, s inkább a mentalizmus vagy beszédes jellegű mutatványok irányába orientálódnak, illetve előadásmódban akarnak fejlődni.
3. INTERNETES FILMEK
Manapság sok bűvészettel foglalkozó oldal tesz fel filmeket, legtöbbször magyarázat nélkül, esetleg némi pénz ellenében letölthető "explanation" szekcióval. Az ingyenes filmek általában a kezdőknek készülnek, hisz belőlük van a legtöbb, nagyon nehéz olyan filmet találni, ami szakmailag magas színvonalat képviselne, kevés kivételtől eltekintve. A népszerű videómegosztó oldalakon viszont gyakran találunk olyan tutorial megnevezésű filmeket, melyeken kimondottan jó mutatványok -de leginkább fogások- szerepelnek.
A módszer nagy előnye, hogy tulajdonképpen ingyen van, hátránya a "szintemindenkiismeri" probléma kör. Nem szabad elfelejteni, hogy ezeket a filmeket fiatalok készítik, melyben benne van a lendületük, kreativitásuk, újító készségük, azonban elég szűk szegmenst fognak át a szakmában, mert leginkább a street magic vonalat vagy flourish jellegű kártyabűvészkedést preferálják. Színpadi bűvészkedést, mentalizmust, elvétve találhatunk az elméletet ez esetben meg felejtsük is el. Én személy szerint hobbybűvészeknek ajánlom illetve olyan képzett előadóknak, akik nyitottak az újdonságokra és szeretnék magukat fejleszteni.
4. BŰVÉSZTANÁR
Legjobb tudomásom szerint ma négy bűvész vállal rendszeresen oktatást, illetve eseti jelleggel többen is foglalkoznak magánórák általi tanítással. A tanuló a leggyorsabb haladást itt érheti el, hisz a tanár a személyes tapasztalatait is át tudja adni. Egy adott mutatványt ha elsajátítunk, ki kell próbálni a gyakorlatban is, melynek során fény derül arra, mennyire állja meg a helyét valódi közönség előtt. A tanár tanácsaival megfelelő irányba tudja terelni a tanulót, de természetesen megvan a veszélye, hogy rossz irányba viszi. Ha tanárt választunk, tisztáznunk kell mit is akarunk valójában. A mikrómágia iránt érdeklődők számára elsősorban Sugár Pétert és Habók Jánost ajánlom, kik tanítanak ugyan színpadi bűvészkedést is, de a close up-ot tudják a leghatékonyabban oktatni.
http://www.sugarmagic.extra.hu/
Színpadi bűvészetet és illúzionizmust Papp Pétertől érdemes tanulni, akit Trükkmesterként lehet megtalálni az interneten. Segítségül a weblapjának címe.
Ajánlom mindenki figyelmébe Mr. Jupitert, azaz Molnár Gergelyt, akit hatalmas rutinja és tudása segít abban, hogy kíváló bűvészeket képezzen. Ő a Close up magic és a színpadi bűvészet szerelmeseinek tud leginkább segíteni.
A választásnál legyen szempont, hogy emberileg is szimpatikus legyen az oktató, mert fontos a jó tanuláshoz, hogy szívesen átvegyük a gondolatait, s azonosulni tudjunk a gondolkodásmódjával. Mindenkinek javaslom ezt a tanulási módozatot képzettségtől függetlenül, de mindenképpen azzal a kitétellel, hogy egy idő után EL KELL SZAKADNI A MESTERTŐL!!! és az önállóság útjára kell lépni.
5. BŰVÉSZKLUBOK
Két bűvészklubot ismerek, ahol lehet tanulni, az egyik a Mollini bűvészklub, ahol Moltész Gyula tanítja gyermekeket, valamint a Corodini bűvészegyesület, itt Tóth Laca vezetésével folyik az oktatást. Kezdőknek ideális lehetőség mindkettő, megismerkedhetnek a bűvészettel.
6. ISKOLÁK
Ungár Anikó magániskolát alapított az IBS-ben. Az iskolában Habók János és Zsirai Lajos a tanárok, az ő vezetésükkel fejlődnek az ifjú bűvésznövendékek. Lehetőségük van fellépni, hisz év végén vizsgák vannak, s többen is innen indultak el, többek közt Bodnár "eszkép" Pál, Kuhajda "viliemrén" Vilmos, vagy Rózsa "Habókné" Hajnalka. Szerintem indulásnak érdemes beiratkozni ide.
Az ISZTI Szakképzőiskolában, mely informatikai profilban működik én oktatok bűvészetet. Nálunk nem professzionális bűvészképzés a cél, inkább a műfaj megismertetése, ezért a különböző irányzatokból (illúzionizmust kivéve), egyaránt tanulhatnak, emellett művészettörténet, beszédtechnika, kommunikáció és bűvészettörténet oktatásban is részesülnek. Ide tanköteles fiatalok jelentkezhetnek, akik egyébként is középiskolában folytatják tanulmányukat. A tanterv és tanmenet az oktatási minisztérium által lett jóváhagyva, de még egyszer hangsúlyozom, nem profi bűvészek kerülnek ki négy év múlva az iskola padokból.
7. BŰVÉSZBOLTOK
Végezetül kezdőknek és profiknak javaslom a bűvészboltokat, legyen akár virtuális vagy valódi bolt. Kezdőtől a haladóig minden megtalálható az oktató anyagoktól a különleges kellékeken át minden. Elszántság és fantázia kell, a többi jön magától. A külföldi shop-ok weblapját nem linkelném be csak a hazaiakét.
http://www.astormagic.com/store/index.php
http://www.magiccenterhungary.com/
http://www.figarobuveszbolt.hu/
http://www.buvesz-bolt.hu/index.php
Remélem mindenki megtalálja a kedvére való lehetőséget, s egyre több képzett bűvész neve fogja fémjelezni a szakmát. Ha valamit, valakit kihagytam volna elnézést kérek, a teljesség igényével írtam a cikket, de nem maradéktalan ismeretekkel, a kommentekben várom a további ötleteket és tippeket a tanulási lehetőségekre.