Az előző bejegyzésében Soma Yo Katoról írta, hogy nagy reményekkel induló orvos és sorra nyeri a versenyeket. Erről eszembejutott Gloviczki Péter, aki bűvészként komoly sikereket ért el a 70-es években, ma pedig kevés nála elismertebb orvost találni. Íme egy cikk a Népszabadság arcívumából, ahol Dr. Gloviczki Pétert (mint az első ki mit tud? győztes bűvészét) kérdezték a tehetségkutató műsorokról és életéről.
Dr. Gloviczki Péter az orvostudomány Mekkájának számító amerikai Mayo Klinika egyik intézetigazgatója, vezető érsebészeti professzora. Praxisa során operálta többek között Cheney alelnököt, s kezelte Bob Dole szenátort. 2002-ben a Nemzetközi Angiológiai Unió elnökének választották, három szakkönyv és számos érsebészeti tudományos értekezés szerzője. 1962-ben, tizennégy éves korában mint kategóriagyőztes varázskezű bűvész kápráztatta el a nagyérdeműt. - Amit elértem, annak egy részét egyértelműen a tehetségkutató műsornak, a bűvészkedésnek és az abban elért sikereimnek köszönhetem. Az út a Ki mit tud?-tól a Mayo Klinikáig hosszú, kalandos és sokszor nehéz volt, de megérte, minden szempontból.
Dr. Gloviczki tíz évesen kezdett el bűvészkedni, az első trükköket ideg-és belgyógyász édesapjának egyik kollégájától tanulta. Fő kritikusa édesanyja volt, a Ki mit tud? válogatásra is ő vitte el. - Nem véletlen a tehetségkutatók töretlen népszerűsége - mondja a professzor. - Hatalmas varázsa van annak, hogy teljesen ismeretlenek hirtelen nagyon híresek lesznek. Mi egyik napról a másikra váltunk ismertté. Mindenki rólunk beszélt: én nyolcadikos általános iskolai tanuló voltam, és az utcán megállítottak, hogy te vagy a kis bűvész? Fantasztikus volt. Olyan lökést adott az életemnek, hogy a világ négy sarkáig meg sem álltam. 1973-ban ezüstérmet nyertem a FISM bűvész-világbajnokságon Párizsban, s elhoztam az aranyérmet Tokióból 1978-ban. Megnyertem az Amerikai Bűvész Társaság első díját és a Pacific Coast Bűvész Szövetség Grand Prix-ját. Tagja vagyok a Magic Castle-nak Hollywoodban, a világ leghíresebb bűvész klubjának.
Gloviczki Péter édesapja nyomdokain haladva a Semmelweis Orvostudományi Egyetemre iratkozott be, 1972-ben aranygyűrűs doktorrá avatták, majd ösztöndíjasként több mint egy évet töltött Párizsban. 1981-ben a Mayo Klinika érsebészeti osztályára hívták. Bár Amerika a lehetőségek hazája, de a professzor szerint a csodában csupán akkor szabad bízni, ha nem csak hamuban sült pogácsával a batyunkban indulunk az Óperencián túlra.
- Kemény munka, kitartás, szerencse, alázat és egy jó mentor: ezek nem csak üres szavak. A legfontosabb, hogy szeresd és élvezd, amit csinálsz. Ma is bűvészkedek felkérésre orvoskongresszusokon. Nem is tudom, hogy ilyenkor a nézők vagy én elvezem jobban a bűvészkedést. Sok híres érsebész van a világon, de nem hiszem, hogy sokat találnánk, aki jobban bűvészkedik, mint én. Mondják azt is, hogy bűvész vagyok a műtőben. Több közös vonás is van a két szakmában: kézügyesség kell az érsebészethez is, és sokat kell gyakorolni, hogy minden sikerüljön.
Tanácsot egyet adna az új felfedezetteknek. - Gondolkozzanak mindig távlatokban és csinálják azt, amit a legjobban szeretnek. A hírnév eszköz, hogy elérjék életük célját. Élni kell a lehetőségekkel, ha pedig nem azon a területen akarnak érvényesülni, mint ahol kitűntek, akkor se hagyják abba soha a hobbijukat: ez fogja megkülönböztetni őket a többiektől.
Az alábbi felvétel első másodperceiben látható Gloviczki: