Ha halloween, akkor Houdini. 1926-ban ezen a napon hunyt el a világ talán leghíresebb bűvésze Harry Houdini. Ebből az alkalomból sok helyen tartanak a bűvészek szeánszokat, megemlékezéseket tiszteletére.
Budapesten is van egy hely, amit a nagyon sok külföldi bűvész felkeres ha valami miatt Budapestre látogat: a házat amiben Houdini Erik Weisz néven született. 1874 március 24-én látta meg a napvilágot az Oszrák-Magyar Monarchia épp egy évvel korábban egyesített egyik fővárosában Budapesten, az akkori Rákosárok utca 1. szám alatti házban. Ezt az utcát ma Csengery utcának hívják, a házak számozása változatlan maradt. Hogy pontosan meddig laktak itt arról ellentmondásosak a bűvészettörténeti könyvek adatai, ami biztos, hogy 1878-ban hajóztak át az USA-ba.
Mielőtt azonban bárki rohanna, hogy gyertyát gyújtson, vagy virágot vigyen (stílusosabbak lakatot, láncot vagy bilincset esetleg valami spiritiszta kelléket) és elhelyezze az emléktáblánál, annak van egy rossz hírem. Emléktábla ugyanis nincs. Pedig még a házat pár éve felújító cég is Houdini nevével reklámozza a házat. Vajon ez a műfaj hazai megbecsülését mutatja, vagy csak egyszerűen senkinek nem jutott eszébe eddig a dolog? Ha mondjuk Charlie Chaplin született volna nálunk neki lenne emléktáblája? (Pedig kortársak voltak és hasonló jelentősségű hatást gyakoroltak amerika és a világ kulturájára).
Ha jól számolom kb. 100 ezer Ft-ból már kijönne egy egyszerűbb emléktábla. Szerintem ha a hazai szakmai szervezeteknek, önkormányzatnak nincs rá pénze, akár a Society of American Magicians vagy bármelyik bűvész a világon szívesen adna erre pénzt.
Amerikában Houdini halálának hete hivatalosan is a bűvészet hete. A Wisconsini Appletown - a város, ahol fiatalkorát töltötte gyakorlatilag belőle él (mint mondjuk Salzburg Mozartból).
Persze nem akarom túldramatizálni a dolgot, ez az egész csak úgy eszembe jutott. Nincs is itt semmi látnivaló, végülis csak a világ egyik leghíresebb embere született itt.