Ma van Houdini 138. születésnapja. Ebből az alkalomból néhány közkeletű tévhit és cáfolat róla.
"Houdini még szinte csak pár napos volt, amikor Budapestről az Egyesült Államokba költöztek."
A valóság az, hogy Houdini 1874. március 24-én született Budapesten és családjával 1878. július 3-án érkezett az USA-ba az SS Fresia fedélzetén. Nem mintha ennek bármi jelentőssége lenne, de jó pár napos (négy éves) volt már akkor. A fent idézett mondat egyébként többek között a magyar wikipédián is szerepel, ahonnan rengetegen átvették már - helytelenül. Hogy a tévedés honnan ered, arról csak találgatni lehet: elképzelhető, hogy Houdini nem is ismerte a pontos születési dátumát. Tény, hogy Houdini életében azt állította, hogy 1874. április 6.-án született Appletown-ban, és mindig ezen a napon ünnepelte születésnapját. Valószínűleg ez zavarta össze a magyar forrásokat és gondolták azt, hogy ebben az időpontban már az USA-ban volt.
"Különös képességeire akkor derült fény, amikor kilenc évesen süteményt szeretett volna szerezni a konyhából és ehhez ki kellett nyitnia egy zárat."
Ez nyilvánvalóan a legendárium része. Houdini nagyon értette a módját, hogy hogyan építse fel saját legendáját. Valójában 1891 előtt egyáltalán nem foglalkozott szabadulással és zárakkal. Nagyon gyakran talált ki legendákat mutatványai köré: például, hogy egy elmegyógyintézetben tett látogatás hatására kezdett kényszerzubbonyokból szabadulni (1899-ben kezdte el bemutatni ezt a számát, és előtte sosem járt elmegyógyintézetben).
"1906-ban lyukat vágtak a befagyott Detroit folyóba, ahova megbilincselve ugrott be egy hídról. Az ár elsodorta és nem találta a léket és úgy maradt csak életben, hogy a jég és a víz között talált némi levegőt."
Ezt a legendát maga Houdini találta ki és színezte újra többször. Gyakran emlékezett vissza általa bemutatott stuntokra úgy, hogy újabb részleteket adott a dologhoz. Valóban beugrott megbilincselve a folyóba 1906. november 27-én és aznap bár hűvös volt, de a folyó nem volt befagyva. Miután még életében ezzel a ténnyel szembesítették megváltoztatta a dátumot december 2-ára a helyszínt pedig Pittsburgh-re, valamint hozzátette, hogy egy körbeláncolt ládában engedték le. Természetesen ezek mitsem vonnak le munkásságának értékéből, inkább azt mutatják, hogy milyen jól felismerte és használta az emberek legendás történetekre való nyitottságát.
"Houdini híres szabadulásainak titkát sohasem fejtették meg."
Ez természetesen szintén a legenda része. Dokumentált trükkjeit a szakma viszonylag nagy pontossággal ismeri, trükkjeit rendszeresen adják elő szabadulóművészek világszerte.
"Híres mutatványa, a Water Torture Cell bemutatása közben halt meg."
Ez a legenda szinte biztosan az 1953-as Tony Curtis főszereplésével készült filmből ered, ahol a forgatókönyvírók túl snassznak találták valószínüleg az ütés hatására kiszakatt vakbél történetét, hogy valami látványosabbat tettek a film végére. Később ugyanígy lelte halálát az 1976-os filmfeldolgozásban is, de ez a tévhit tényként hangzott el Doug Henning TV specialjében és számos bűvészműsorban, ahol a mai napig szeretik úgy felvezetni ezt a mutatványt, hogy a trükk, ami Houdini életébe került.
És lehetne még hosszasan sorolni a pontatlanságokat, de hogy tovább csökkentsem a neten Houdiniről fellelhető badarságok számát: íme a legkorábbi ismert fotó róla, ami minden bizonnyal még Budapesten készült az éppen befagyott kekszes szekrényt kulcs nélkül kinyitni készülő Harryről: