Tessék gyorsan az újságoshoz szaladni, hátha ven még neki a mai Borsból, ugyanis a hetedik oldalon megemlékeznek a Figaro bűvészbolt újranyitásáról. Hiába na, országos médiahír ez. Aki elöl pedig már elkapkodták a mai számot, az alább pótolhat:
Zarándokhely lett a titkok üzlete Budapesten
Csodákat ígér a bűvészek körében fogalomnak számító Figaro üzlet. A fél évszázada létező, és az alapító idei halála után tegnap újranyílt boltot most az unoka viszi tovább.
Apró pinceüzletbe vezetnek a lépcsők a Bartók Béla úton. A háromgenerációs bűvészboltot Szabó István vezeti, akinek az édesapja is a nagypapa, idősebb Szabó István által 1969-ben nyitott üzletben dolgozott.
Az idejárók szerint a helynek lelke van, itt olykor tíz bűvész is egymást lelkesítve trükközik, gyakorol, mutatványt fejleszt. – Profi és amatőr bűvészek százai látogattak, s látogatnak ma is ide.
Vannak, akik vidékről vagy külföldről érkeznek, de előszeretettel ugrik be hozzánk Hajnóczy Soma bűvészvilágbajnok és David Merlini is – meséli István, miközben a falakon sorakozó régi képeket nézi. – Nagypapám fodrászmesterként dolgozott, s egyik vendégétől, Herczegh Jánostól tanult bűvészkedni. Innen ered a Figaro név és a bolt gondolata is.
Annak idején a kellékeket a bűvészek maguk készítették. Rájuk, illetve a lelkes amatőrökre gondolva nyitotta meg üzletét a nagypapa, aki fiával készítette a kellékeket odahaza, illetve hazai iparosokkal gyártatott le sok, házilag kivitelezhetetlen eszközt.
– Nagypapa, aki negyvenhárom éven át állt a pult mögött, még idén tavasszal is bűvészpálcákat készített. Három évvel apu halála után, 87 évesen hagyott itt minket a nyáron. Egyik utolsó kívánsága volt, hogy ne hagyjam veszni az üzletet – emlékszik vissza a fiatalember.
– Ez nem üzleti vállalkozás, sokkal inkább érzelmi okok vezérelnek. Legalább 200-300 kellékből áll a kínálatunk, a legolcsóbbak 500 forintért kaphatók, a legdrágább, fából készültek 80 ezer forintot kóstálnak – mondja István.