Minden szakmának megvannak a maga szakszavai. A bűvészetnek is. És mivel a bűvészetnek - mint néhány kivételtől eltekintve szinte minden szakmának a világon - az angol a hivatalos nyelve, ezért ha két bűvész trükkökről beszélget, jellemzően angol szavakkal teletűzdelve teszi ezt. Ennek megvan az az előnye például, hogy nem azt kell mondanod: "láttam egy kártyatrükköt, ahol három lapot választottak, majd a négy ászt bekeverte az előadó a csomagba, azok megfordultak és közöttük volt három lap: a választott kártyák." Hanem elég ebben az esetben annyit mondanod: "láttam egy jó Collectors variációt." Ha esetleg nem vagy még jártas a szakma tolvajnyelvében nemcsak azért érdemes ezt elsajátítanod, hogy ne nézz hülyén mikor hallasz egy ismeretlen kifejezést, hanem így például hatékonyabban fogod tudni forgatni a szakirodalmat is.
Meg ha másra nem, talán arra is jó lesz, hogy ha legközelebb előveszel egy csomag kártyát és egy néző azt mondja "ezt ismerem", akkor megnyitod a blogon ezt a cikket neki és belenyomod a fejét a monitorba, hogy megnézze, hogy ő ebből a listából max. egyetlen Card Relevation variációt látott, amiből önmagában több tízezer féle létezik. Úgyhogy gondolkodjon el magán és nézze szépen végig az Ace Assembly-det (meg aztán szépen sorban minden trükktípusból legalább egyet). Aztán, mondom AZTÁN mondhatja félig jogosan egy paklit meglátva, hogy "ezt ismerem".
Az alábbiakban kísérletet teszek arra, hogy összeszedjem a legfontosabb kártyatrükk hatások angol neveit és röviden leírjam, hogy miről szól maga a trükk. Tehát nem fogás nevek, nem kellék nevek vagy technika nevek gyűjteménye ez, hanem a kártyabűvészet legismertebb és sok variációban létező trükkjeié (Pl. a Card-Toon, Classic force, vagy Stripper deck ezért nem szerepel benne). Vagy ha röviden akarnám megfogalmazni: Classic Plots in Card Magic. Természetesen biztosan nem lesz teljes a lista, úgyhogy arra kérlek titeket, hogy segítsetek kommentben, hogy miket hagytam ki. (Ahol külön nem jelzem, ott a választott lap jellemzően aláírt választott lapot jelent.)
3 Card Monte: Itt a piros hol a piros. Két fekete és egy piros lapot keverget a bűvész és a nézőnek a pirosat kell követnie. Gyakran a végén az összes lap fekete vagy mind piros lesz.
All Backs: Egy speciális csomagot mutat a bűvész: a lapok mindkét oldala hátoldal. Majd megjelennek először négy mondjuk ász (vagy a néző által megnevezett lap) képoldalai, majd végül az egész csomagé. Speciális variációja az All Blanks (ahol a dolog ugyanez csak minden fehér az elején). Én ide sorolom pl. a Mental Photography-t is.
Ambitios Card: A néző pakli közepébe visszatett lapja a csomag legtetejére jön. Speciális változata az Acrobatic Jacks, ahol négy kártya liftezik a pakliban.
Ambitious Classic: Néhány a pakliból kivett alacsony értékű lap (pl. pikk ásztól ötösig) egyesével a párlapos csomag közepéből a tetejére jön. Gyakran az utolsó más lappá változik, vagy megszíneződik a hátulja.
Anniversary Waltz: Két néző választ egy-egy lapot és aláírják őket. A trükk végére a két lap egybeolvad: egy dupla képoldalú lappá. Más variációkban az egyik lapnak a hátát, egy másiknak a képoldalát írják alá és így egy normál lapot kapunk a végén, aminek mindkét felén aláírás van.
Any Card at Any Number (Berglas Effect): A néző által megnevezett lap, az általa megnevezett helyen van a csomagban. (Ezt általában ő maga igazolhatja: leszámolhatja a lapokat és felfordítja a megnevezett helyen lévő lapot. Ha az "Any Card" kitétel nem teljesül: vagyis csak választott lapról van szó, akkor egy Chosen Card at Any Number trükkel van dolgunk.
Assembly: A négy ász lekerül az asztalra és mindegyikre rátesz a bűvész 3-3 indifferens lapot. Az ászok egyesével eltűnnek és a négy pakli egyikében jelennek meg. (pl. MacDonald’s Aces). Gyakran van a végén egy csavar: az ászok visszatérnek az eredeti helyükre (ekkor ez már Backfire Assembly). Van Royal Assembly nevű variációja is, ahol minden pakilban figurás lapok vannak és mind átvándorolnak egy helyre.
Birds of a Feather: a négy ász különböző helyekre lesz betéve a csomagba és összegyűlnek, jellemzően a pakli közepén.
Cannibal Cards: A négy király közül eltűnnek odatett lapok. Sztorimesélős trükk: a kannibálok (királyok) megeszik a közéjük tévedt misszionáriusokat (a közéjük tett kártyákat).
Card Warp: Egyetlen lap hosszanti irányban félbe van hajtva. Ahogyan áttoljuk egy másik lap alatt átfordul (eddig a képoldala volt kifelé, ezután a hátoldala. A trükk végén általában széttépik a lapot úgy, hogy az egyik fele háttal a másik képpel van kifelé.
Cards Across: Két néző kap 10-10 kártyát és ebből a nézők által választott számú lap átmegy egyik pakliból a másikba láthatatlanul. Különleges variációja a Tought of Cards Across, ahol a nézők által választott konkrét lapok mennek át.
Card on Ceiling: A néző csomag közepébe tett választott lapja a mennyezeten marad, miután az előadó feldobta a csomagot.
Card Relevation: A néző választ egy lapot, visszakevered a csomagba és megtalálod.
Card Stab: A gyakren bekötött szemű előadó egy késsel a kezében áll az asztalra kiterített kártyák felett és a kést sikeresen a választott lapba döfi bele. (Színpadi verzióban egy kardot vagy esernyőt döf a levegőbe feldobott csomag közé, amin rajtamarad a választott lap - Card Sword)
Calculating Deck: A csomagban megfordul egy lap, de nem a néző lapja, hanem egy jelzőkártya, aminek értéke megmutatja, hogy hány lapot kell leszámolni a választott lapig. Rengeteg variációja létezik, gyakran 2-3 választott lappal és sok számolgatással.
Card Penetration Effects: rengeteg vállfaja van pl. Card Through handkerchief/Card Box/Table/Window. A lényeg, hogy a választott lap áthatol valamin.
Card to Impossible Location: A választott lap eltűnik a csomagból és egy teljesen lehetetlen helyen jelenik meg: lezárt üvegben, tárcában, a néző kezei között, a zsebedben (pl. Card To Wallet, Card in Shue, Between Your Palms, Cards to pocket). Természetesen több lapról is lehet szó.
Chicago Opener: A néző által választott lap háta mássá változik mint a csomag többi része. Majd ez a más hátlapú lap átváltozik a következő néző választott lapjává.
Color Changing Card/Deck: Átváltozik egy lap képoldala egy másikká, vagy megszíneződik a háta, vagy az egész csomag megszíneződik. Ide tartozik pl. a Svengali végső átváltoztatásos Kicker Endingje, illetve a komplett Wild Cards is.
Collectors: A néző választott lapjait megtalálják a csomagba tett pl. ászok (a pakli közepében megfordulva lesznek a trükk végére és köztük kizárólag a jellemzően 3 db választott lap lesz).
Coincidences/Against the Odds: Jellemzően több egymástól függetlenül is kis valószínűségű esemény követi egymást: a néző pont a választott lapnál emel, vagy pont csak piros lapok jönnek egymás után. Vagy képpel lefelé választ a néző és az előadó is kártyát (akár két eltérő színű pakliból) és a két kártya megegyezik. Vagy egyesével számolják le a lapokat két paliból, és ahol a néző megáll, ott egyező lapok vannak, a többinél viszont más-más a sorrend. Stb.
Cutting Any Number of Cards: A bűvész a nézők által megnevezett számú kártyát képes leemelni a csomagról. Variációja a Weighing the Cards, ahol a néző által leemelt kártyák pontos számát mondja meg.
Divination: A bűvész kitalálja a néző választott lapját (pulzusát fogva, hazugságot vizsgálva vagy csak egyszerűen gondolatot olvasva).
Do as I do: A néző és a bűvész egymással megegyező mennyiségű kártyát kap. Mindketten ugyanazt csinálják vele (lapokat tesznek alulra, emelnek stb.) A végeredmény mégis különböző lesz (pl. a nézőnél megfordul lap a bűvésznél nem). Néha végeredményként ugyanazt a lapot választja a néző, mint amit az előadó.
Dunbury Delusion: A néző választ egy lapot, ami visszakerül a csomagba. A bűvész kivesz négy indiferens lapot (köztük mintegy véletlenül a választott kártyát is). A választott lap eltűnik a négy lap közül és megjelenik a csomagban.
Everywhere and Nowhere: három (néha négy) lap átváltozik a néző választott lapjává.
Four of a Kind Production: Négy ász, dáma megjelentetése egyenként vagy egyszerre kevert csomagból.
Gambling Demonstration: Itt a hatás vállaltan az, hogy a bűvész milyen ügyesen tudja kontrollálni a lapokat és leoszt pl. a nézők által kért poker handet. (pl. Cutting the Aces, Call to the Colors, Ten card poker deal)
General Card (Everybody's card): több néző választ lapot, de a végén kiderül, hogy mind ugyanazt a lapot választották.
Hanuted deck: A pakli elemeli saját magát a néző választott lapjánál. (Sokféle egyéb Animated card trükk létezik még.)
Hofzinzer Four Ace Problem: A néző választott lapja visszakerül a csomagba, a négy ász közül megfordul a néző lapjával megegyező színű. A néző lapja is megfordul a csomagban. Számos más Selection Turnover mutatvány is létezik.
Homing Card: A választott lap folyamatosan visszatér egy adott helyre, annak ellenére, hogy korábban láthatóan elvették már onnan. Pl. Card under Glass, Card to pocket
Invisible Deck: A bűvész előre megfordított egyetlen lapot a csomagban: néző által megnevezett lapot. Variációja a Brainwave Deck, ahol a megnevezett lap hátlapja más színű is. Létezik négy kártyás változata is, ahol a nézőnek csak egy színt kell mondania, itt az extra poén, hogy a másik három lap képoldala fehér.
Invisible Hand (Invisible Palm): Négy ász egyesével láthatatlanná válik és megjelenik az asztalon (a bűvész látszólag láthatatlanul a kezével teszi őket egyesével oda).
Linking Cards: Két vagy három kártya közepét kitépve a klasszikus karikás mutatványhoz hasonlóan a bűvész összeakasztja és szétszedi a lapokat.
Magnetized cards: A lapok látszólag vonzódnak egymáshoz, mintha mágnesesek lennének (egyik megtartja a másikat), de a néző kezében már elveszítik ezt a tulajdonságukat.
Matching the Cards: A jóslat nem egyezik meg a néző által választott lappal, de a bűvész átváltoztatja azzá. Népszerű plot Wild Cardshoz is. Universal Card változatában egy adott lap egymás után változik át a nézők választott kártyáivá.
Micro-Macro: A néző választott lapja miniatűr méretű lesz, majd az egész csomag minivé változik, de a választott lap megnő normál méretűre. További variációk: Diminishing cards (ahol egyre kisebbek és kisebbek lesznek a lapok), ill. Elongated Lady (ahol egy dáma megnyúlik).
Missing Card Named: A csomag átlapozása után a bűvész megnevezi a hiányzó lapot.
Multiple selection: Több néző (akár 10-15 is) választ lapot, és ezeket visszakeverve a csomagba, egyesével megjelenteted.
Naming the Cards from Pocket: A kevert csomagból a bűvész sorban megnevezi a lapokat.
Oil and Water: Piros és fekete lapokat összekever a bűvész, azok mégis mindig szétválnak.
Open Prediction: A jóslat kártyát képpel felfelé megmutatja a trükk elején a nézőknek a bűvész. Majd képpel lefelé oszt le kártyákat és ahol megállítják ott a jóslattal megegyező lap található.
Order from Chaos: Pl. A mutatvány végén visszaáll a csomag bontatlan csomag sorrendbe (New Deck Order)
Out of this World: A néző anélkül, hogy látná a lapok képoldalát látszólag szét tud válogatni akár egy teljes csomagot piros és fekete lapokra. Más variációkban nem a néző válogat, de látszólag van befolyása a trükk kimenetelére és a végén ugyanúgy piros fekete csomagok lesznek (Colour divination).
Princess Card Trick: A néző gondol egy kártyára a neki felmutatott néhány lap közül. A bűvész kivesz egyetlen lapot a lapok közül és felmutatja a maradékot: a néző lapja már nincs a felmutatottak között.
Rising Card: A néző választott lapja kiemelkedik a csomagból.
Royal Marriages: Dámák és királyok megtalálják párjukat.
Sandwich: Két (általában előre az asztalra tett) figurás lap között megjelenik a pakliba kevert választott lap.
Sam the Bellhop/Storytelling Tricks: Sokszor a teljes csomagot igénybe vevő bemutató, ahol annak ellenére, hogy a paklit megkeverte, a bűvész mindig a történetbe illő lapot jelenteti meg.
Six Card Repeat: A bűvész eldob hatból mindig több lapot és mégis ugyanannyi marad a kezében.
Solid Deception: Solid Deck, Omni deck: A csomag a kártyatrükk végén átlátszó plexidarabbá változik.
Spelling Card Production: A néző nevének vagy az előző választott lap nevének lebetűzésekor, minden betűre egy kártyát letéve, a kijött helyen van a választott lap.
Spectator cuts to the aces/does magic: A néző kezeli végig a csomagot és az ászoknál emeli el a paklit, vagy találja meg a saját lapját (hands off card relevation).
Symphatetic Cards: Két választott szín közül az egyiket a nező megkeveri, a másik pedig átrendeződik, vagy jóslatkent eleve abban a sorrendben van, ahogy a nező a sajátját keverte.
Transposition: Egy-egy lap, vagy még gyakrabban négy ász és négy dáma helyetcsarélnek. Speciális változatában (Follow the Leader) egy jelzőkártya kicserélésével a csomagok lapjai is megcserélődnek. Csavarként előfordul, hogy több helycsere követi egymást, majd azonnal visszacserélődnek a lapok (Re-set).
Triumph: A lapokat színével-hátával összekeverik és a végén mégis visszaállnak a megfelelő irányba. Leggyakrabban egy lapot ki is választ a néző, ami egyedüliként nem fordul vissza.
Torn and Restored: A széttépett választott lapot a bűvész újra összeilleszti.
Twisting the Aces: Párlapos mutatvány, ahol a négy ász egyenként megfordul (sokféle változata van, van ahol a hátlapok is megszíneződnek, vagy a lapok üresek lesznek, illetve átváltoznak más kártyákká a végén.)
Telephone Card Relevation: Egy a helyszíntől távol lévő embert felhívva megmondja a néző választott lapját. De ide tartozik mindenféle Distant Card Trick (rádiós, tv-s stb.).
Travellers: Négy választott lap négy különböző zsebbe vándorol.
Vanishing Deck: A csomag eltűnik. Sokszor a választott lap kivételével.
Visitor: A válaszott lap a eltűnik két fekete király közül a két piros között jelenik meg.
The Trick That Cannot Be Explained: Ez egy kicsit kilóg a listából, mivel itt minden alkalommal kicsit más a trükk menete. A klasszikus Vernon-féle variációnál egy papírra felírt jóslattal megegyezik a néző által kiválasztott kártya. De ma már gyakran használják ezt a kifejezést magának az általános koncepciónak a leírására: vagyis mikor teljes egészében a trükk közben zajló események és a néző döntései befolyásolják a mutatvány menetét. Vagyis a hatás itt kis túlzással a fentiek közül szinte bármi lehet.
Kérdés azokhoz, akik eljutottak idáig (és talán az a legegyszerűbb ha név szerint megszólítalak mindhármotokat): Gábor, Peti, Pisti: Miket hagytam ki?