Nemrég Gyertyán Balázs csodálkozott rá a blog facebookos csoportjában arra a tényre, hogy Corodini (a rangos hazai rendezvény és klub névadója) bizony annak idején trükköket leplezett le. Az erről szóló írás Magyar Mágia című könyvemben és a Wikipédián volt eddig évek óta gondosan elrejtve, de mivel láthatóan sokaknak újként hatott ez az információ, íme a részletek. A kor hazai szakmai folyóiratában (a Modern Mágiában) jelent meg Lovag Kassay Istvántól ez a beszámoló 1927. júniusában:
"Öles plakátok hirdették Alfredo Oliver illuzionistának mágikus revue-jét, mellyel a Budai Színkörben nehány estén keresztül fellépett. Oliver sikereinek előmozdítására a magyar Corodini mágussal operált. Amíg Oliver úgyszólván a gombra járó, kézügyességet nem igénylő apparátusokkal dolgozott addig, Corodini mint manipulátor szép sikereket aratott. Igazán kár, hogy nemcsak etűdöket (a fogások kéztechnikai alapja) mutatott be, hanem a produkcióiról a szó teljes értelmében lerántotta a leplet, ami által a közönség megismerkedett a pénzfogás, a biliárdgolyó, cigaretta, la carte tournée, volte stb. elméletével és gyakorlati alkalmazásával. Sikere jobb volt, mint kollégájának, Olivernek, de ez részben a magyar nyelvű előadásának volt köszönhető"
Ezt ugye nem nagyon lehet máshogy értelmezni, minthogy konkrétan felfedte a mutatványainak megoldását a nézők előtt. És nem is akármilyen trükkökről van szó, hanem klasszikusokról. A bemutatott és leleplezett trükkök:
- A hüvelykujjait összeköttette és így fogta fel karjára a feléje dobott karikákat. (Thumb tie)
- Bankjegycsere. Két néző közül az egyiknek egy 10 a másiknak egy 5 pengős bankjegyet adott, melyek először helyet cseréltek azután az egyiknek a kezéből a bankjegy eltűnt, viszont a másiknál a két bankjegy volt található. Fűszerezésül és a vidám hangulat kedvéért az egyik néző szájából egy csirkelábat húzott ki. (Ezt a gag-et már nyúlom is a műsoromba!)
- Pénzfogás a levegőből pezsgőhűtővel. (Miser's dream)
- La carte turné (Backpalm production)
- Biliárdgolyók (chicagói)
- Fantomcső, amelyből gyönyörű selyemkendőket húzott elő
- Cigarettatrükk. Igen hatásos mutatvány, több égő cigarettával, melyeket a szájából eltüntetett és megjelentetett.
- Corodini mágus bekötött szemmel több ismert kártyaexperimentet adott elő.
- Krumpliban a százas (Ezt a mutatványt ő találta ki és nagy szeretettel adta elő haláláig. A bill in lemon variációja, később Potassy csdinálta sokat).
- Forszírozott húzások (Card foce)
- A néző zsebéből kiszedett kártyákat,
- a játszmát a levegőbe dobta és a lehulló lapok közül a nézők által választottat kikapta
- Corodini a közismert gordiuszi csomóval lépett ismét elő. Két zsinórra karikákat és egy kabátot kötött, melyeket a zsinórról leszedett annak megsértése vagy elvágása nélkül.
Mindössze ennyit tudunk a dologról. Nem tudom mi lehetett a motivációja a leleplezésre. Folytatása biztos nem volt a dolognak, mivel a hazai bűvészet történetének ez a legjobban dokumentált korszaka, így biztosan tudnánk róla, ha később is előfordult volna Corodinivel hasonló. Mindenesetre érdekes, hogy egy "igazán kár"-al elintézik ezt a kor rangos egyesületének lapjában. Talán akkoriban még nem volt nálunk annyira főbenjáró bűn a leleplezés?
Mindenesetre mivel az eset elég régen történt, nyugodtan elő lehet újra venni a golyókat, a kártyaturnét és a többit. Az a néhány száz néző, aki 1927-ben látta a magyarázatot a Budai Színkörben, már lehet, hogy nem emlékszik olyan élesen a magyarázatra...
Viszont felmerül a kérdés: lehet, hogy át kéne nevezni a klubot "Álarcos Mágus Országos Bűvész Egyesületté"?
Aki pedig szeretne további hasonló érdekességet olvasni a szakma hazai történetéből, annak javaslom ezt a kiadványt.