Amikor megjelenik valami új technikai eszköz (az elektromos cigitől az iPhoneig), a bűvészeknek rögtön az az első gondolata, hogy milyen jól lehet majd ezeket trükkökhöz felhasználni. És ez a dolog egy darabig működott is, évszázadokig tudtak a bűvészek és mágusok olyan tudományos tudás birtokában szédíteni az embereket, amik nem voltak a tömegek előtt ismertek. De még Robert-Houdin is tudta úgy használni pl. az elektromágnesességet, hogy az még nem volt egy közismert dolog. Valahogy olyan volt ez, mintha a távirányító megjelenése környékén valaki bűvésztrükként mutogatná, hogy jé én három méterről tudom a csatornákat váltogatni. Hamar elmúlik. Ma már az ilyen jellegű dolgok nem működnek, ma nincs még néhány év vagy hónap előnyünk sem az átlegemberekkel szemben az újonan jött technikai tudás felhasználására. Sőt, lassan a dolog megfordulni látszik. A nézők kezdik el az új technikai eszközöket a mi rovásunkra használni. A fagyi visszanyal.
Már évek óta mindenki arra van rágyógyulva, hogy bűvészkedjünk iPhone-al, meg tabletekkel. Ami tök jó dolog, de ezen eszközök elterjedése egy érdekes problémához vezetett. Korábban a bűvészek titkai könyvekben és videókon voltak gondosan elrejtve, amihez nem volt széles körű hozzáférése a laikusoknak. Ma már viszont tele a youtube a legkülönbözőbb trükkök leleplezéseivel. És ezek a videók MIND OTT VANNAK A NÉZŐID ZSEBÉBEN. Egy google keresésre van minden néződ bármelyik trükköd megoldásától. Illusztrációként egy talán már sokatok által megtapasztalt szituáció a Big Bang Theory-ból:
Na ez az igazi IPhone magic. Én először kb. egy éve szembesültem élesben a problémával. Gyerekműsor. Csinálom a kínai karikákat. Látom, hogy az egyik srác a mobilját nyomkodja. Nekem ne facebookozzon itt - gondoltam és kihívtam őt segíteni. A kezében lévő telefon kijelzőjén egy youtube video ment, a címe: Linking rings revealed. Persze nyilván élvezte utána a trükköt, meg tök jó poén lehetőségeket adott nekem a dolog, de azért igencsak mellbevágott. Persze lehet mondani, hogy nem kell ilyen ősrégi trükköket csinálni, de a neten a legújabb trükkök megoldása is fent van. Az is igaz, hogy a bűvészelőadásnak csak egy része a trükk megoldása, mi bűvészek pontosan tudjuk, hogy akkor is élvezhető egy produkció, ha az ember potosan tudja, hogy van a bemutatott trükk.
Azért nagyon nem kell megijedni: nyilván továbbra is az a leginkább jellemző, hogy a nézők egy-az egyben szeretnék élvezni amit látnak és nem mindenféle kütyü közbeiktatásával. És hál' Istennek a legtöbb leleplező video angol nyelvű, itthon meg még a fiatalok többsége sem tud olyan szinten idegen nyelvet, hogy ezeket könnyen megtalálja. De minden jel szerint evvel a problémával egyre gyakrabban találkoznak bűvészek. És a helyzet nyilvánvalóan csak rosszabb lesz. Hamarosan jön a nézőid szemére a Google Glass. Vagyis már a telefont sem kell majd elővenniük a zsebükből. Kb. ezt láthatják majd egy cups and balls rutin nézése közben a kijelzőn:
Lehet, hogy közelebb van a szingularitás, mint gondolnánk?