Csirmaz Andrással elhatároztuk, hogy szeretnénk átfogó képet alkotni a bűvészműsorok piacának aktuális hazai helyzetéről, tendenciákról. Az ötletet az adta, hogy Fehér Péter kollégánk megosztott egy felmérést, ami az esküvői szolgáltatások piacának helyzetéről ad képet.
Úgy gondoltuk, hogy a bűvészek számára is hasznos lehetne egy ilyen felmérés, ezért létrehoztunk egy kérdőívet, amit elküldtünk minden profi bűvész/mentalista/illuzionista ismerősünknek azzal a céllal, hogy valós adatok alapján reális képet kaphasson mindenki a piac jelenlegi helyzetéről. Írtunk a bűvész kulcsszóra a google első 10 találati oldalán szereplő fizetett és organikus találatként szereplő honlappal rendelkező kollégáknak, a legnagyobb linkgyűjteményekben szereplő bűvészeknek és az 1000 fő feletti kövező bázissal rendelkező facebook oldalakkal rendelkező kollégáknak. Így összesen 63 bűvészt találtunk, aki valamilyen formában elérhető egy interneten bűvészt kereső megrendelő számára. Ezután megosztottuk a kérdőívet az összes jelentős hazai bűvész facebook csoportban is. A kitöltés teljesen anonim volt.
A többszöri kitöltéseket és üres válaszokat kivettük az eredményekből, így 32 kitöltés maradt, ami az itthon rendszeresen dolgozó bűvészeknek több mint a fele. A kérdőívet a válaszok alapján csak a legdrágább szegmenst képviselő 2-3 ember nem töltötte ki, de a beérkezett válaszok a műsorok felső-közép, közép és alsó árkategóriáját tapasztalataink szerint nagyon pontosan reprezentálják. A kitöltők 58%-ának nem a bűvészet a fő megélhetési forrása, 42%-ának visztont igen. Nagyon köszönjük mindenkinek a kitöltést, az őszinteséget és a pontos adatokat!
A kitöltések átlaga alapján az átlagos magyar bűvész 51 színpadi előadást, 17 close-up műsort és 18 gyerekzsúrt vállal évente, valamint egy műsorral átlagosan 61 500 Ft-ot keres.
70 421 Ft a színpadi műsorok,
69 946 Ft a mikrmágia (1 és 2 órás átlaga) és
30 419 Ft a gyerekzsúrok átlagos vállalási ára.
A kitöltőket megkérdeztük arról is, hogy szerintük átlagosan mennyibe kerül a piacon az adott műsortípus. A következő eredmények születtek:
71 048 Ft a színpadi műsor,
85 956 Ft a mikromágia (1 és 2 órás átlaga),
32 053 Ft a gyerekzsúr vélt átlagára.
Jól látszik, hogy a színpadi és gyerekzsúr műsoroknál egészen pontosan be tudták lőni a kitöltők, hogy mennyi a műsorok valós átlagos vállalási ára, viszont a mikromágia műsorainkat sokkal olcsóbbnak hisszük az átlagnál. Az előadók szemében sokkal nagyobb a mikromágia vélt értéke, mint amennyit a megrendelők végül fizetnek érte.
A kérdőívet kitöltők 2017-ben összesen 1572 színpadi előadást, 448 close-up műsort és 496 gyerekzsúrt tartottak.
A műsortípusok megoszlása az összes bevétel alapján súlyozva az alábbiak szerint alakult:
70,28% színpadi előadás
19,96% mikromágia műsor
9,75% gyerekzsúr
Alább találjátok a felmérés eredményeit részletesen:
A színpadi műsorok átlagos ára nettó 70 421 Ft -ra jött ki (ez súlyozott átlag, vagyis a több megtartott műsor ára nagyobb súlyal szerepel benne). A kitöltők mindössze 9%-ának van a színpadi műsora 30 000 Ft alatt, szinte pontosan a felének van 30 000 és 70 000 Ft között, 21%-nak 70 000 és 100 000 Ft között és 19%-nak 100 000 Ft felett.
A kérdőív legvégén megkértük a kitöltőket, hogy értékeljék összességében a saját 2017-es évüket, a korábbi évekhez viszonyítva. Mindössze a válaszadók 18%-a mondta azt, hogy rosszabb lett volna neki 2017, mint a korábbi évek és 82% azt mondta, hogy legalább olyan jó vagy jobb volt neki a múlt év, mint az azt megelőző évek. Összességében tehát elmondató, hogy a nagy többség nagyon jó évet zárt 2017-ben.
Reméljük, hogy mindenkinek tanulságos volt ez a felmérés, még egyszer köszönjük a kitöltőknek, hogy megtiszteltek minket bizalmukkal. Sok sikert és a tavalyinál is jobb évet kívánunk mindenkinek 2018-ra!
Csirmaz András és Kelle Botond