Ma bukkantam rá egy cikkre, amiből kiderül, hogy Corodinit 1927-ben letartóztatták Belgrádban, amiért meg akarta akadályozni, hogy magyar artistanőket szerződtessenek konzumnőnek jugoszláv mulatókba. A szóban forgó írás:
Börtönbe vetik a magyar artistát Belgrádban
Magyar lányokat csábítanak a jugoszláv főváros mulatóiba — Hónapok óta ártatlanul szenved a belgrádi fogházban egy magyar orvos — Hatósági intézkedéssel megakadályozzák a balkáni leánykereskedők üzelmeit
Testileg-lelkileg összetörten érkezett meg szörnyű kínszenvedések után ma Belgrádból Göndör Miklós, aki a nemzetközi artistavilágban Corodini néven ismeretes. Bűvészmutatványaival elsőrendű nevet szerzett magának a varieték világában és tekintélyt kartársai körében is, mert a Becsben székelő Internationale Artisten Organisation-nak egyik vezető tagja. Budapesten Göndör Miklós többször szerepelt, annak idején a Fővárosi Orfeumban mutatta be büvészügyességét, azután pedig hosszabb távoliét után az elmúlt nyáron rendezője volt a Beketow-cirkusznak. Göndör családjával együtt Bécsijén él állandóan és csak akkor távozik el onnan, ha szerződésbe hivják.
Január l-ére a belgrádi Palace-variétébe szerződtették 13.500 dinár havi fizetéssel. Corodini minden kellékével, asszisztensével, feleségével és a tizennégy éves Lily Halifaxszal el is utazott a szerb fővárosba és nagy sikerrel szerepelt a variétében. A hónap közepe után egy délután a belgrádi Moszkva-kávéházban ült, amikor a pincér odalépett hozzá és közölte vele, hogy a hallban két ur várja. Göndör nyomban kiment a hallba, ahol a két ur, mint a szerb rendőrség delektivje mutatkozott be és igazolásra szólította fel. Az artista útlevelével és egyesületi igazolványával legitimálta magát, azonban a detektívek ezt nem tartották elegendőnek és felszólították, hogy kövesse őket a rendőrségre. Göndör tudta jól, hogy a szerb rendőrségen hetekig tartják az embereket, anélkül, hogy módot adnának neki a külvilággal érintkezni, ezért kiabálni kezdett, hogy a kávéházban levő hozzátartozói értesüljenek arról, hogy mi történik vele. A kiáltozásokra a felesége odarohant, a detektívek elé vetette magát és kérte, hogy férjét engedjék el. A detektívek azonban durván félrelökték, megütötték és amikor ez ellen tiltakoztak, mindkettőjüket megbilincselték és elvezették.
A belgrádi rendőrség épületében Göndör Miklóst egy olyan cellába dugták be, ahol már nyolcvannégy ember volt együtt, úgy hogy mozdulni sem lehetett. Sem ágy, sem szék, sem asztal nem volt a cellában s az emberek olyannyira egymásmellé szorítva állottak, hogy pihe- nésröl szó sem lehetett. Másnap délig kellett ott maradnia, amíg végül felvitték a belgrádi rendőrség politikai osztályának főnöke, egy Georgievics nevű tisztviselő elé. A tisztviselő közölte vele, hogy feljelentés érkezett ellene, hogy sokat jár a magyar konzulátusra.
— Egész belgrádi tartózkodásom idején — felelte erre az artista — egyetlenegyszer sem voltam ott.
— Igenis olt volt, erről megbízható jelentéseink vannak, de különben is ön Budapesten sűrűn érintkezett magyar katonatisztekkel.
Erre azt válaszolta az artista, hogy az idei nyáron Budapesten töltött 3 hónapon kívül tiz esztendeje nem volt Budapesten és egyáltalában nem állott módjában katonatisztekkel érint- keznie. A nyár óta pedig Bécsben él.
— Igen, ezt is tudjuk — felelte a rendőrtisztviselő —, mert ön az osztrák artisták elnökével, Barkag Andorral, együtt agitációt fejt ki, hogy osztrák és magyar leányok ne jöjjenek ide le hozzánk, mert itt leánykereskedők közé kerülnek.
Ezzel már be is fejeződött a kihallgatása és ismét levezették cellájába, ahonnan csak január 31-én bocsátották el. Göndör Miklósnak az egész fogsága idején nem sikerült sem ügyvéddel, sem más kívülálló emberrel érintkeznie. Csak kiszabadulása után tudta meg azt, hogy feleségét is fogságban tartották. Az asszonynak még kellemelenebb volt a helyzete, mint a férjéé, mert abban a cellában, ahol többedmagával elzárva tartották, egg német nevelőnő, akinek egyetlen bűne, hogy a gazdája nem jelentette be, ezért elzárták, felakasztotta magát és meghalt. Egy másik női fogoly pedig kétségbeesésében mérget ivott. Szerencsére azonban idejében észrevették és kórházba szállították.
Göndör Miklós véleménye szerint a feljelentést ellene a varieté igazgatója tette meg, hogy igy szabaduljon terhelő szerződésétől. Budapestre érkezése után Corodini nyomban jelentette esetét az Artista Egyesületnek és annak utasítására a külügyminisztériumnak és a rendörfőkapitányságnak. A rendőrség erkölcsrendészeti osztályán Schaffet rendőrkapitány előtt előadta azt is, hogy milyen sorsuk van azoknak a magyar artistanőknek, akiket Bclgrádba szerződtetnek.
Érdekes, hogy a Palace-varietének nyolc artistanő tagja van, ezek közül hat magyar. Ezeknek a szerencsétleneknek nem az a kötelességük, hogy tánctudásukkal, vagy előadó művészetükkel szórakoztassák a közönséget, hanem meghívásra meg kell jelenniük társaságokban és a férfiakat minél több költekezésre rávenni. Schaffet rendőrkapitány minden részletre vonatkozóan kihallgatta Göndör Miklóst és előterjesztést fog tenni intézkedésekre, hogy megakadályozzák magyar artistanőknél: Belgrádba való csábítását. Érdekes véletlen folytán annak a mulatónak az üzletvezetője, ahonnan Göndört a rendőrségre vitték, éppen ma érkezett meg Budapestre, hogy itt újabb magyar leányokat szerezzen a mulató részére. A rendőrség máris intézkedett, hogy magyar állampolgár artistanők ne fogadjanak el szerződést és vizsgálatot indítottak a belgrádi ember budapesti utjának egyéb céljai iránt is.
Göndör Miklós, aki ma több óra hosszat hallgatták ki a rendőrségen, elmondta azt is, hogy vele együtt a rendőrség fogdájában egy magyar orvos szenvedett, akit Kragujevácban minden ok nélkül elfogtak és Belgrádba szállítottak. A szerencsétlen ember hónapok óta még csak kihallgatáshoz sem jutott s így azt sem tudja, hogy miért kell a belgrádi fogházban szenvednie. Ennek a magyar orvosnak az ügyében a külügyminisztérium szintén el fog járni, hogy kiszabadítsa mai szerencsétlen helyzetéből.
ÚJSÁG című lap PÉNTEK, 1927 FEBRUÁR 4.